Antoni JANECZKO (nr krzyża: 2140)

Urodził się 5 IV 1888 r. w Czechowicach jako syn Antoniego i Marii z domu Kózka.

Wykształcenie: szkoła ludowa w Czechowicach.

Od czternastego roku życia pracował jako lokaj we dworze, a od osiemnastego roku życia jako robotnik fabryczny. W dniu 7 X 1909 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w armii austro-węgierskiej. Po jej zakończeniu pozostał w służbie zawodowej służąc cały czas w 1 Pułku Ułanów, także w latach I wojny światowej (do 31 X 1918 r.). W jej trakcie został dwukrotnie ranny i dosłużył się stopnia wachmistrza.

W listopadzie 1918 r. zgłosił się do służby w Wojsku Polskim. Pełnił ją w 3 szwadronie 8 Pułku Ułanów z Krakowa, gdzie otrzymał stanowisko dowódcy plutonu, a potem wachmistrza-szefa szwadronu. Uczestniczył w walkach przeciw Ukraińcom i bolszewikom. Został w nich trzykrotnie ranny i awansował do stopnia starszego wachmistrza. Po zakończeniu wojen o granice, pozostał w zawodowej służbie wojskowej. Za nieznane nam wykroczenie został w 1924 r. zdegradowany i wydalony z wojska. Był w bardzo trudnej sytuacji majątkowej mając na utrzymaniu liczną rodzinę i rodziców. W 1933 r. otrzymał posadę dozorcy w ośrodku Podoficerskich Domów Wypoczynkowych w Zakrzowie w powiecie wadowickim. Dalsze jego losy nie są znane.

Był żonaty, miał czworo dzieci.

Odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Wybrana bibliografia:

CAW, Kolekcja Orderu Virtuti Militari, sygn. I.482.19-1240 oraz I.482.43-3352.

Order Virtuti Militari V kl. nadany dekretem Naczelnego Wodza  LDok. 3313 (Dz. Pers. nr 1/1922).

Opis czynu w uzasadnieniu wystąpienia o nadanie Virtuti Militari dla Antoniego Janeczki:

Przez cały czas pobytu na froncie od 21/I 19 dotychczas odznaczał się niezrównaną odwagą i zimną krwią jak dowódca plutonu, szczególnie w czasie ofensywy na Ukrainie i walk odwrotowych z jazdą nieprzyjacielską w lipcu i sierpniu 1920 roku – przez swoje zachowanie pozyskał pełne zaufanie swoich przełożonych, którzy powierzali mu często bardzo trudne samodzielne zadania. Wachmistrz Janeczko zawsze wywiązywał się z nich jak najlepiej.

W czasie odwrotu naszej jazdy z rejonu Radziechów – Chotojów za Bug 3-ci szwadron osłaniał odwrót pułku, wachmistrz Janeczko był zawsze w tylnej straży. Pod silnym ogniem 2 nieprzyjacielskich taczanek ostrzeliwał się wachmistrz Janeczko ze swym plutonem, wstrzymał w ten sposób kilkukrotne natarcie nieprzyjaciela, dając w ten sposób pułkowi możność wycofania się bez strat.

Ponieważ wachmistrz Janeczko nigdy o czynach swych nie wspomina i ich nie rozgłasza, trudno przytoczyć więcej faktów.

CAW, Kolekcja Orderu Virtuti Militari, sygn. I.482.19-1240

Komentarze