Słownik Kawalerów VM

Niniejsza strona powstała w oparciu o I tom słownika biograficznego autorstwa Stefana Króla, pt. „Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim”. Wydawnictwo to, opublikowane w 2018 roku wersji papierowej i online,  poświęcone jest kawalerom uhonorowanym najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym za czyny dokonane w latach 1914-1921 r., którzy urodzili się na Śląsku Cieszyńskim, służyli w oddziałach formowanych w naszym regionie i zostali odznaczeni w trakcie służby w nich (chodzi o ochotników do Legionów Polskich, którzy zgłosili się do nich ze Śląska Cieszyńskiego oraz żołnierzy i oficerów 10 Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej) oraz osoby odznaczone za udział w walkach toczonych na Śląsku Cieszyńskim z najazdem czeskim w styczniu 1919 r.

Wydany pod konie 2018 roku tom jest pierwszym z przewidzianych trzech części, będących owocem wieloletnich badań Autora, opartym m.in. o kwerendy w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie Rembertowie.

Publikacja obejmuje łącznie 84 biogramy osób odznaczonych z lat 1914-1921, spośród których przeszło połowa (dokładnie 43) urodziła się na Śląsku Cieszyńskim, a pozostali byli z nim przez dłuższy czas związani.

Teksty biogramów z założenia mają mieć charakter popularnonaukowy, mocno przy tym ugruntowany pod względem merytorycznym (wskutek fachowych kwerend obejmujących literaturę i zasoby archiwalne, m.in. Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie), a dodatkowo ubogacony o archiwalne zapisy źródłowe (np.: uzasadnienia wystąpienia o nadanie Virtuti Militari).

Autor opracowania Stefan Król jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Filii w Cieszynie, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i prezesem Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. 

Komentarze