Franciszek KORBAS (nr krzyża: 5773)

Brak bliższych informacji biograficznych na temat tego żołnierza. Wiadomo jedynie, iż w momencie złożenia wniosku o odznaczenie był szeregowcem w III batalionie 10 Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej. W pierwszej połowie 1919 r. uczestniczył w walkach z Ukraińcami w Małopolsce Wschodniej.

Najprawdopodobniej pochodził ze Śląska Cieszyńskiego, bowiem na wniosku odznaczeniowym znajduje się adnotacja, że zwolniony został na plebiscyt.

Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V kl.

Brak informacji o rodzinie.

Wybrana bibliografia:

CAW, Kolekcja Orderu Virtuti Militari, sygn. I.482.20-1394.

Order Virtuti Militari V kl. nadany dekretem Naczelnego Wodza L 13937 z dnia 10 VIII 1922 r. (Dz. Pers. Nr 41/1922).

Opis czynu w uzasadnieniu wystąpienia o nadanie Virtuti Militari dla Franciszka Korbasa:

Żołnierz z krwi i kości, karny, oddany służbie, którą gorliwie pełnił jako ordynans baonowy. Tak przy obronie Lubienia Małego jak w pierwszej i drugiej ofensywie wyróżnił się niepospolitą odwagą i zaciętością w walce. Szczególnie odznaczył się przy zdobywaniu Porzecza Lubieńskiego, Porzecza Grunt i Porzecza Nadwornego, gdzie pod gradem kul z narażeniem własnego życia, wyniósł ciężko rannego ppor. Koczwarę z pola walki, następnie zaś zwłoki śp. mjr. Strońskiego, ówczesnego dow. baonu, z pod palącej się chaty, nie zezwalając zwłokom zgorzeć.

W ataku pod Iłowem 22.V.1919, gdzie z garstką żołnierzy rozbił pluton Ukraińców, w ataku pod Borowicą Małą, gdzie w walce na bagnety położył 4 bolszewików i zdobył wóz pełen cennego materjału wojennego.

CAW, Kolekcja Orderu Virtuti Militari, sygn. I.482.20-1394

Komentarze